MOSTAR, 10. srpnja (FENA) - Radionica "Zajednice u srcu vodnog bogatstva" održana je u četvrtak u Mostaru u okviru projekta "Aquatik-EU: Valorizacija vodnog naslijeđa Europe", koji se financira kroz EU program "Građani, ravnopravnost, prava i vrijednosti" (CERV).
Skoro 30 sudionika, predstavnika lokalnih vlasti, javnih institucija i organizacija civilnog društva koje djeluju u oblasti zaštite okoliša, voda i održivog razvoja okupilo se u prostorijama LDA Mostar s ciljem razmjene znanja i jačanja svijesti o značaju slatkovodnih resursa u lokalnom kontekstu, priopćeno je iz Agencije lokalne demokratije (LDA) Mostar, koja je uz Grad Mostar organizator događaja.
Uime Grada Mostara prisutnima su se obratili viša stručna referentica za suradnju s nevladinim organizacijama pri Odjelu za društvene djelatnosti Sabina Memić i šef Službe civilne zaštite i vatrogastva Arnel Voljevica, a oboje su istaknuli važnost međusektorskog partnerstva u zaštiti okoliša i većeg uključivanja zajednice u procese upravljanja prirodnim resursima.
Direktorica LDA Mostar Dženana Dedić upoznala je sudionike s projektnim metodologijama za valorizaciju vodnog naslijeđa, te je naglasila kako je vodno naslijeđe više od prirodnog resursa.
"To je dio našeg identiteta, povijestii budućnosti. Kroz projekat Aquatik-EU želimo potaknuti lokalne zajednice da prepoznaju vrijednost rijeka, izvora i jezera ne samo u ekološkom, već i u kulturnom, obrazovnom i ekonomskom smislu. Posebno nas raduje što su se današnjoj radionici odazvali predstavnici institucija i organizacija koje već aktivno doprinose očuvanju vodnog nasljeđa jer samo zajedno možemo razviti održive modele upravljanja i valorizacije naših vodnih bogatstava", kazala je Dedić.
Svoj doprinos radionici dao je i direktor udruge Dinarica Đorđe Stefanović, koji je govorio o vodi kao prirodnom resursu s dubokom povijesnom i kulturnom vrijednošću, naglašavajući da rijeke i izvori često predstavljaju ključne elemente identiteta lokalnih zajednica.
Središnji dio programa bila je radionica mapiranja vodnog nasljeđa, tijekom koje su sudionici identificirali ključne vodne točke u gradu i okolini, razgovarali o njihovom trenutnom stanju, izazovima i razvojnim potencijalima.
Prezentacija nastalih mapa otvorila je konstruktivnu diskusiju o narednim koracima u promociji i zaštiti lokalnih vodnih dobara.
Radionica je zaključena predstavljanjem upitnika za analizu lokalnih kapaciteta i percepcije građana o vodnom naslijeđu, te najavom budućih aktivnosti u okviru projekta.
Aquatik-EU je dvogodišnji projekt koji okuplja 11 partnera iz šest zemalja Europske unije i zapadnog Balkana, predvođen Europskom asocijacijom za lokalnu demokraciju (ALDA).
Projekt traje od 1. siječnja ove do 31. prosinca 2026. godine, a njegova ukupna vrijednost iznosi 298.360 eura. LDA Mostar i Grad Mostar predstavljaju projektne partnere iz Bosne i Hercegovine.
(FENA) I. B.