JAJCE, 3. jula (FENA) - Pozorišne igre Bosne i Hercegovine, najstariji festival bh. pozorišta, uskoro će biti završene. O dojmovima koje nosi sa ovogodišnjih Igara za Fenu je govorio teatrolog Hasan Zahirović.
Zahirović je kazao da su na njega ovogodišnje Pozorišne/Kazališne igre u Jajcu ostavile snažan utisak - ne samo po kvaliteti predstava, već i po jasno uočenoj promjeni organizacijskog duha. Direktor Festivala Fikret Čančar nastavlja graditi na naslijeđu prethodnika, ali vidljivo je i njegovo nastojanje da Festival dodatno otvori, osavremeni i produbi. Igre su ove godine bile ozbiljno koncipirane, sadržajno koherentne i programski bogate.
- Lično, najviše me obradovala selekcija Nedžada Ibrahimovića, koji je doveo snažne porodične priče – uglavnom ispričane iz perspektive žena: režiserki, spisateljica, prevoditeljica. Dominantna dramaturgijska linija predstava bila je fragmentarna – "rasparčana", kako se to često kaže – ali upravo kroz tu formu lakše se obrađuju teme raspada čovjeka, društva i sistema. Ta fragmentarnost u izvedbi ima svoj unutrašnji red i smisao, što publiku potiče na razmišljanje, a to je upravo ono što od dobrog festivala i očekujemo - smatra Zahirović.
On je istaknuo i da općenito govoreći bosanskohercegovačkom teatru hronično nedostaje dosljedna i kvalitetna repertoarska politika.
- U većini naših teatara ne postoji planski rad, dramaturzi su marginalizirani, a umjetnički šefovi često ne obavljaju svoj posao onako kako bi trebalo. Predstave se biraju stihijski, bez stvarne strategije i bez razmišljanja o ansamblu, razvoju glumačkih kapaciteta ili dugoročnom identitetu teatra - istaknuo je Zahirović.
- U tom smislu, ovogodišnja selekcija Festivala zaslužuje svaku pohvalu. Uspjela je, u zemlji punoj apsurda i podjela, ponuditi jednu dramaturšku cjelinu, pa čak i artikulirati određene zajedničke probleme, uz jasno prepoznatljivu estetsku i tematsku nit - istaknuo je.
Zahirović je takođe podvukao da je prateći program bio iznimno bogat. Dok su prethodnih godina dominirale komemoracije i obljetnice u čast preminulih kolega, ovogodišnje Igre ponudile su više sadržaja za djecu, uključujući radionice za učitelje i promocije vrijednih izdanja iz oblasti dramaturgije i lutkarstva. Bosansko narodno pozorište (BNP) Zenica objavilo je nekoliko savremenih dramskih tekstova mladih autora, što je svakako ohrabrujući znak.
- Prisustvo mladih - posebno nekoliko studentica Akademije iz Tuzle – nagovještava laganu smjenu generacija, ali još uvijek nedovoljnu. Moramo više ulagati u mlade kolege, uključivati ih, otvarati im vrata festivala i omogućavati im da uče zanat. Direktor Čančar to, na sreću, već radi, ali potrebna je i šira podrška. U razgovoru s glumicom Hasijom Borić došli smo do zaključka da su postpredstavne diskusije često prekratke. Glumci su umorni, a ne žele svi učestvovati u otvorenoj razmjeni mišljenja. Možda je vrijeme da se unutar festivalskog formata otvore i druge, paralelne diskusije – u formi tematskih okruglih stolova ili radionica koje bi bile posvećene konkretnim problemima u našem teatru - smatra Hasan Zahirović.
On je također naveo da Igre u Jajcu ove godine nisu samo festival predstava – one su festival promišljanja, dijaloga te nada se i početak ozbiljnijih pomaka u domaćem teatarskom životu.
Hasan Zahirović pedagog, glumac, dramaturg, teatrolog i prevodilac. Na Filozofskom fakultetu u Sarajevu stekao je zvanje pedagoga, a na Fakultetu humanističkih nauka u Mostaru zvanje diplomiranog glumca. Godine 2000. stupio je profesionalno na scenu Bosanskog narodnog pozorišta u Zenici i od tada pa do danas igrao je u nekoliko država na raznim jezicima. Magistrirao je teatrologiju na Filozofskom fakultetu Masarykovog univerziteta u Brnu, a doktorirao na Pozorišnoj akademiji (DAMU) u Pragu. Prevodi s više jezika, ali većinom s češkog i slovačkog (Čapek, Kundera, Lagronová, Dousková, Leikert…), te na češki dramske pisce s prostora bivše Jugoslavije. Predaje na Šleskom univerzitetu na odsjeku Kulturnadramaturgija. Član je glumačkog praškog ansambla pozorišta D21. Živi u Pragu.
(FENA) M. L.