SARAJEVO, 3. jula (FENA) - Izgradnja viznih kapaciteta i zaštita granica izravno djeluje na sigurnost građana u Bosni i Hercegovini, izgradnju stabilnijih ekonomskih sistema zemlje i ispunjavanju uslova za pridruživanje Evropskoj uniji. Rečeno je to na konferenciji o izgradnji kapaciteta za upravljanje vizama i granicama u Bosni i Hercegovini koja se danas održava u Sarajevu s ciljem unapređenja sistema upravljanja vizama i granicama Bosne i Hercegovine.
Projekat sufinansira Evropska unija, a ugovoren je putem ICMPD-a u okviru Fonda za migrantsko partnerstvo (MPF). Implementaciju vodi Švedska agencija za migracije u saradnji s Ministarstvom sigurnosti BiH i Ministarstvom vanjskih poslova BiH.
Jačanjem kapaciteta BiH u identifikaciji, operativnim procedurama za izdavanje viza i sigurnosnim mjerama, nastoji se smanjiti zloupotreba viza te doprinijeti rješavanju problema trgovine ljudima i neregularnih migracija. Također, cilj projekta je podstaći regionalnu saradnju i olakšati razmjenu informacija između zemalja zapadnog Balkana.
Ambasadorica Švedske u Bosni i Hercegovini Helena Lagerlöf izjavila je da joj je velika čast učestvovati u projektu Visa Capacity Building Bosne i Hercegovine, koji se provodi u saradnji sa Švedskom migracijskom agencijom i Evropskom komisijom. Istakla je da projekat predstavlja važan korak ka ispunjavanju EU standarda u oblasti upravljanja granicama i viznim režimom, te da se uspješno razvija u partnerstvu s domaćim institucijama, Ministarstvom sigurnosti BiH i Ministarstvom vanjskih poslova BiH.
Zamjenik ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Ivica Bošnjak podsjetio je da je u junu prošle godine potpisan Sporazum između Ministarstva sigurnosti BiH i Kraljevine Švedske o implementaciji projekta koji će pomoći u usklađivanju viznih procesa sa pravnom stečevinom Evropske unije i Šengena.
Istakao je da projekat predstavlja važan iskorak u snažnoj bilateralnoj saradnji između dvije zemlje, te da dodatno učvršćuje partnerstvo u oblasti upravljanja migracijama.
Bošnjak je naglasio da projekat predviđa dugoročnu saradnju i dijalog s Evropskom unijom u vezi s viznim pitanjima, čime se jačaju nacionalni kapaciteti za upravljanje granicama i migracijama. Fokus će biti na usklađivanju viznih politika sa evropskim standardima, što će doprinijeti efikasnijoj kontroli granica i suzbijanju ilegalnih migracija.
Dodao je da je implementacija projekta rezultat sinergije između Švedske, Evropske unije i Bosne i Hercegovine, te da se, uprkos različitim prioritetima, očekuje zajednička korist.
Projekat uključuje angažman domaćih i međunarodnih stručnjaka koji će analizirati stepen usklađenosti BiH sa EU propisima i dati preporuke za dalji razvoj.
Na konferenciji će biti predstavljen izvještaj koji sadrži pregled postojećeg zakonodavstva, identifikaciju potencijalnih oblasti za razvoj i preporuke za usklađivanje sa zajedničkom viznom politikom EU i Šengena.
Pomoćnik ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Frano Planinić izrazio je posebnu zahvalnost Švedskoj migracionoj agenciji, Ambasadi Švedske i Delegaciji Evropske unije na izuzetnom trudu i konkretnim rezultatima u okviru projekta koji prati evropske napore ka digitalizaciji viznih procesa i uvođenju elektronske vize. Istakao je da je to posebno važno za zemlje regiona, s obzirom na potencijal za privlačenje turista i jačanje ekonomije.
Planinić je naveo da trenutni prosjek od 3,5 noćenja turista u BiH nije zadovoljavajući, te da je jačanje kapaciteta ključno za dalji razvoj. Naglasio je važnost nastavka unapređenja odnosa sa evropskom zajednicom i dodao da je zakonodavni okvir BiH već u velikoj mjeri usklađen s evropskim propisima, dok će analiza eksperata pokazati eventualne nedostatke i mogućnosti za dodatna poboljšanja.
(FENA) M. L.